Dwór w Oblasach

Wieś Oblasy od XIV w. wchodziła w skład sieci miejscowości należących do parafii w Serokomli (od 1537 r. Janowiec). Od końca XV w. należała do rodu Firlejów, którzy nabyli dobra janowicko–serokomlskie z kilkoma okolicznymi wsiami, w tym Oblasy, a w początkach XVI w. wznieśli bastejowy zamek w Serokomli.

W 1538 r. część Oblas weszła w skład miasta Janowiec, utworzonego w 1537 r. na gruntach wsi Serokomla przez Piotra Firleja. Był tu wówczas folwark należący do dóbr janowieckich. Przez następne wieki wieś należała do: Dulskich, Tarłów i Lubomirskich. W końcu XVIII w., kiedy właścicielem był Mikołaj Piaskowski, ogromnie zadłużone dobra janowieckie, dla zaspokojenia wierzycieli, ulegają podziałowi na mniejsze części – tzw. schedy. W 1790 r., na mocy wyroku sądowego, Oblasy stają się własnością Józefa Potockiego, starosty leżajskiego. W 1802 r. jego córka, Anna Krasicka, sprzedaje majątek Walentemu Maciejowi Osławskiemu, adwokatowi z Krakowa. Około 1808-1809 poślubia on Teklę Dembińską siostrę gen. Henryka Dembińskiego. Po śmierci Walentego w 1823 r. dobrami zarządza jego żona Tekla. Na miejscu starego drewnianego dworu wznosi w latach 1825-1828 nowy: “Z cegły palonej na wapnie murowany. Struktura dworu tego, pokoje trafnie porobione, galerie po bokach na słupach murowanych, gust dobry w postawieniu tego gmachu pokazują” (Inwentarz ekonomiczny dóbr janowiecko-oblaskich, 1828 r.). Na wyposażeniu nowej siedziby znalazły się również zabrane z zamku janowieckiego kamienne portale.

Za Osławskich zamek szybko zamienia się w ruinę, za to Oblasy oprócz dworu otrzymują nowe zabudowania folwarczne, gorzelnię, browar i austerię. Przy dworze założono ozodbny ogród podzielony na kwatery, w tym: “Włoski zwany klombami i dwoma bijącemi źródłami, murem i kamieniami wyłożonemi ozdobiony, ulice dobrze uporządkowane, wedle których drzewa i kwiaty różnego gatunku przechodzącym zapach i widok przyjemnym sprawiają” (1828 r.). W 1868 r. Oblasy przechodzą na własność Czempińskich, w l. 1878-1880 właścicielem jest Ludwik Budziszewski, w l. 1880-1888 August Zawisza, pomiędzy 1888-1890 Józef Krompolc.

Od 1890 do 1928 dobra są własnością Godyckich-Ćwirko. Rodzina ta ufundowała m.in. budynek szkoły powszechnej w Oblasach. Jeden z właścicieli, Władysław Godycki-Ćwirko, zginął w walkach w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą w 1920 r. Po zniszczeniach majątku w okresie I wojny światowej, popadające w zadłużone dobra ulegają parcelacji a dwór zostaje zlicytowany i rozebrany na materiał budowlany. Z dawnego założenia pozostały do dzisiaj trudno czytelne w terenie fundamenty dawnej siedziby ziemiańskiej porośnięte drzewami oraz otoczony kanałem odwadniającym ogród z częściowo zachowanym, przerzuconym nad kanałem mostkiem z czerwonej cegły.

Dwór w Oblasach
Nasi Partnerzy

81 88 15 289

gokjanowiec@gmail.com

ul. Plac Wolności 1, 24-123 Janowiec

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek: 9:00 – 19:00

sobota: 9:00 – 17:00

niedziela, poniedziałek: nieczynne